První výprava „Po stopách pana Kolečka“

První procházka z cyklu „Po stopách pana Kolečka“ vedla Oborou Hvězda. U Libocké brány se nás poslední listopadovou sobotu sešlo snad šest desítek včetně několika miminek v kočárcích. Dešti navzdory jsme se jali objevovat i méně známé části této obory, které se kdysi říkalo „Nová“, a přitom zanedlouho jí bude pět set let.

Hned ze začátku jsme se pídili po domu pana Kolečka. Děti identifikovaly tři možné budovy hned za oborní zdí, jak se píše v knížce. Pan Kolečko byl ale nejspíš na výletě i se Šemíkem a Šikulou, takže jejich pohádkové bydliště zůstává opředeno tajemstvím – a tak to má také být. 🙂

Pak už děti neočekávaně statečně pochodovaly (spíše pobíhaly) po mlatových cestičkách. Zpozorněly u staré opukové štoly, vzácného lomu a vodovodní štoly Světluška neboli Světlička. Na závěr procházky kluci i holky věděli, proč se Bílé Hoře říká bílá, co je to opuka i že mikroskopem by v ní viděli malilinké zkamenělé potvůrky nebo třeba zuby pravěkého žraloka, který si tu na Bílé Hoře kdysi plaval v moři. Za odměnu jim nejhodnější stromový duch z Obory Hvězda přichystal sladké překvapení u mokřadního rybníka.

Na závěr trochu dobrodružné, trochu poučné procházky si promrzlí dospělí odpočinuli v útulném centru Rehabilitace Be Balanced v Libockém dvoře. Děti, které, jak je známo, odpočívat nepotřebují :-), si tamtéž kreativně zařádily při výrobě adventních lampionků. Přečetli jsme si i něco málo z knížky.

Kudy naše cesty povedou příště se dozvíte již brzy zde nebo na našem Facebooku.

Přejeme všem krásný předvánoční čas a těšíme se na viděnou v novém roce.